Skip to content

407 Lake AveOakhurst, NJ 07755

Built 1965

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 5, 2014

Property Information

Block5
Lot17
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page8

Building Details

Building Class16
Description2S-AL-2-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,552
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$725,700
78%
Improvement Value:$204,900
22%
Total Assessment$930,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,718-11.2%
2024$14,319+58.7%
2023$9,021-0.4%
2022$9,059+1.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1965