Skip to content

4 Milwin Gate RdAllenhurst, NJ 07711

Built 1988

Last Sale Price
$1,265,000
Last Sale Date
Feb 26, 2020

Property Information

Block60
Lot26
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page42

Building Details

Building Class17
Description2S-S-L-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,350
Acreage0.68

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,726,700
71%
Improvement Value:$697,400
29%
Total Assessment$2,424,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$33,753+5.1%
2024$32,129+30.2%
2023$24,677+19.3%
2022$20,680+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$1,265,000

From:

To:

Sq Ft4,350DeedBook 9401, Page 1079Recorded3/5/2020

Property Sale

Sale
$825,000

From:

To:

Sq Ft4,569DeedBook 8218, Page 8684Recorded4/16/2003

Property Sale

Sale
$580,000

From:

To:

Sq Ft4,569DeedBook 5841, Page 451Recorded7/20/1999

Property Sale

SaleMulti
$525,000
DeedBook 5117, Page 317

Property Built

Built

Year Built: 1988