Skip to content

24 Bruns RdAllenhurst, NJ 07711

Built 1994

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 16, 2023

Property Information

Block60
Lot35
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page42

Building Details

Building Class17
Description2S-S-L-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,098
Acreage0.67

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,201,600
69%
Improvement Value:$540,200
31%
Total Assessment$1,741,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,581-6.7%
2024$18,840-13.4%
2023$21,765+18.5%
2022$18,364+1.2%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$424,657
DeedBook 5294, Page 37

Property Built

Built

Year Built: 1994

Property Sale

SaleMulti
$110,000
DeedBook 5229, Page 888