Skip to content

600 Palmer AveAllenhurst, NJ 07711

Built 1936

Last Sale Price
$1,295,000
Last Sale Date
Jun 4, 2024

Property Information

Block63
Lot14
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page41

Building Details

Building Class16
Description1S-F-O-DG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,108
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$717,500
89%
Improvement Value:$90,100
11%
Total Assessment$807,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,734-6.7%
2024$12,574+16.7%
2023$10,778+6.2%
2022$10,149+13.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,295,000

From:

To:

Sq Ft1,108DeedBook 9693, Page 28NU CodePost-appeal (29)Recorded6/24/2024

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft1,108DeedBook 8314, Page 6589Recorded1/9/2004

Property Built

Built

Year Built: 1936