Skip to content

22 Brown PlOakhurst, NJ 07755

Built 1941

Last Sale Price
$138,000
Last Sale Date
Aug 9, 1989

Property Information

Block7
Lot43
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page8

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-O-DG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,506
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$443,100
71%
Improvement Value:$179,100
29%
Total Assessment$622,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,358-30.1%
2024$11,961+93.8%
2023$6,172-0.3%
2022$6,188+8.4%
Property History

Property Sale

Sale
$138,000
DeedBook 4949, Page 963

Property Built

Built

Year Built: 1941