Skip to content

1009 Grasmere AveAsbury Park, NJ 07712

Built 1948

Last Sale Price
$559,900
Last Sale Date
Jun 17, 2021

Property Information

Block83
Lot12
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page48

Building Details

Building Class16
Description2S-F-S-DG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,566
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$441,300
73%
Improvement Value:$167,000
27%
Total Assessment$608,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,336-5.9%
2024$8,861+27.1%
2023$6,972-0.6%
2022$7,014-0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$559,900

From:

To:

Sq Ft1,566DeedBook 9523, Page 6907Recorded6/29/2021

Property Sale

Sale
$220,000

From:

To:

Sq Ft1,116DeedBook 9181, Page 3301NU CodeEstate / executor (10)Recorded8/18/2016

Property Built

Built

Year Built: 1948