Skip to content

1504 Maple AveAsbury Park, NJ 07712

Built 1972

Last Sale Price
$186,000
Last Sale Date
Jun 6, 1997

Property Information

Block86
Lot36
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page48

Building Details

Building Class16
Description2S-AL-2-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,064
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$456,300
60%
Improvement Value:$304,400
40%
Total Assessment$760,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,498-4.3%
2024$10,964+11.9%
2023$9,801-0.2%
2022$9,820-4.7%
Property History

Property Sale

Sale
$186,000

From:

To:

Sq Ft2,064DeedBook 5616, Page 224Recorded6/13/1997

Property Built

Built

Year Built: 1972