Skip to content

9 Fieldstone LnAsbury Park, NJ 07712

Built 1968

Last Sale Price
$183,000
Last Sale Date
Sep 3, 1986

Property Information

Block182
Lot41
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page60

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-L-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,027
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$463,400
67%
Improvement Value:$230,000
33%
Total Assessment$693,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,820+6.0%
2024$8,319-8.9%
2023$9,133+2.4%
2022$8,920+5.8%
Property History

Property Sale

Sale
$183,000
DeedBook 4706, Page 26

Property Built

Built

Year Built: 1968