Skip to content

23 Old Farm RdOakhurst, NJ 07755

Built 1986

Last Sale Date
Oct 28, 2024

Property Information

Block8
Lot25
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class17
Description1S-F-O-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,221
Acreage0.69

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$2,212,500
72%
Improvement Value:$852,600
28%
Total Assessment$3,065,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$39,703+8.4%
2024$36,613-2.6%
2023$37,602-0.5%
2022$37,781+12.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1986