Skip to content

1 Old Farm RdOakhurst, NJ 07755

Built 1990

Last Sale Price
$1,600,000
Last Sale Date
Sep 16, 2019

Property Information

Block8
Lot37
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-L-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage5,216
Acreage0.81

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$2,063,000
64%
Improvement Value:$1,160,700
36%
Total Assessment$3,223,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$42,726+15.4%
2024$37,031+0.7%
2023$36,787+1.9%
2022$36,103+11.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,600,000

From:

To:

Sq Ft5,216DeedBook 9377, Page 7452Recorded11/7/2019

Property Sale

Sale
$668,500
DeedBook 5181, Page 874

Property Built

Built

Year Built: 1990