Skip to content

1411 Maple AveAsbury Park, NJ 07712

Built 1951

Last Sale Price
$460,000
Last Sale Date
May 27, 2022

Property Information

Block94
Lot14
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page49

Building Details

Building Class16
Description2S-AL-L-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,330
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$456,300
50%
Improvement Value:$455,000
50%
Total Assessment$911,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,272+43.7%
2024$8,540+20.0%
2023$7,117-0.6%
2022$7,162-0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$460,000

From:

To:

Sq Ft1,330DeedBook 9599, Page 3150NU CodeEstate / executor (10)Recorded6/8/2022

Property Built

Built

Year Built: 1951