Skip to content

204 Perrine AveLong Branch, NJ 07740

Built 1926

Last Sale Price
$770,000
Last Sale Date
Jan 14, 2019

Property Information

Block9
Lot18
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-L-DG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,499
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$878,800
73%
Improvement Value:$330,400
27%
Total Assessment$1,209,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,730-0.8%
2024$15,857-5.4%
2023$16,763+22.2%
2022$13,722+15.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$770,000

From:

To:

Sq Ft2,499DeedBook 9331, Page 9624Recorded1/22/2019

Property Built

Built

Year Built: 1926