Skip to content

263 Park AveOakhurst, NJ 07755

Built 2008

Last Sale Price
$6,250,000
Last Sale Date
Apr 13, 2018

Property Information

Block9
Lot3
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class17
Description2SF2AG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage8,358
Acreage2.6

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$2,986,600
58%
Improvement Value:$2,171,800
42%
Total Assessment$5,158,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$70,373+8.9%
2024$64,640+35.4%
2023$47,742-1.0%
2022$48,234-2.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$6,250,000

From:

To:

Sq Ft8,358DeedBook 9285, Page 2008NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded5/2/2018

Property Built

Built

Year Built: 2008

Property Sale

Sale
$1,300,000

From:

To:

Sq Ft3,510DeedBook 8013, Page 9711Recorded4/6/2001