Skip to content

260 Dixon AveLong Branch, NJ 07740

Built 1951

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 31, 2008

Property Information

Block9
Lot42
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description1S-F-R-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,588
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$761,100
79%
Improvement Value:$201,900
21%
Total Assessment$963,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,469+3.3%
2024$12,073-4.9%
2023$12,694+22.4%
2022$10,367+13.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$330,000

From:

To:

Sq Ft1,588DeedBook 8542, Page 8123NU CodeFamily (1)Recorded2/17/2006

Property Built

Built

Year Built: 1951