Skip to content

261 Howard AveLong Branch, NJ 07740

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 20, 2021

Property Information

Block9
Lot50
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description2S-F-S-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,032
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$834,000
77%
Improvement Value:$254,600
23%
Total Assessment$1,088,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,072+5.2%
2024$13,376-5.2%
2023$14,109+28.4%
2022$10,988+10.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$136,528

From:

To:

Sq Ft2,032DeedBook 8969, Page 9815NU CodeDoubtful title (14)Recorded9/11/2012

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

Sq Ft1,798DeedBook 5460, Page 811Recorded11/21/1995

Property Built

Built

Year Built: 1960