Skip to content

231 Alpern AveLong Branch, NJ 07740

Built 1946

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Aug 15, 2013

Property Information

Block9
Lot82
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class17
Description2S-F-O-DG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,168
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$860,800
74%
Improvement Value:$303,100
26%
Total Assessment$1,163,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,047+4.2%
2024$14,441-5.8%
2023$15,325+28.8%
2022$11,894+9.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$375,000

From:

To:

Sq Ft2,168DeedBook 9033, Page 451Recorded8/26/2013

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 4807, Page 118

Property Built

Built

Year Built: 1946