Skip to content

249 Maple AveRed Bank, NJ 07701

Built 1924

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 20, 2001

Property Information

Block100
Lot3
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page15

Building Details

Building Class18
DescriptionF2 G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,340
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$325,200
52%
Improvement Value:$300,300
48%
Total Assessment$625,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,864+0.2%
2024$10,837+3.8%
2023$10,440+3.2%
2022$10,119+4.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 4921, Page 279

Property Built

Built

Year Built: 1924