Skip to content

257 Maple AveRed Bank, NJ 07701

Last Sale Date
May 23, 2025

Property Information

Block100
Lot1
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page15

Building Details

Building Class---
Description1CB
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage4,144
Acreage0.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$428,700
39%
Improvement Value:$661,800
61%
Total Assessment$1,090,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,445+0.7%
2024$19,313+5.2%
2023$18,366-0.9%
2022$18,540+4.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$750,000

From:

To:

Sq Ft4,144DeedBook 8811, Page 6311Recorded12/16/2009

Property Sale

Sale
$280,000

From:

To:

DeedBook 8340, Page 2473NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded3/16/2004