Skip to content

21 Waverly PlRed Bank, NJ 07701

Built 1915

Last Sale Price
$435,000
Last Sale Date
Mar 23, 2022

Property Information

Block102
Lot16
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page15

Building Details

Building Class17
DescriptionF1 G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,260
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$489,500
66%
Improvement Value:$252,000
34%
Total Assessment$741,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,239+15.7%
2024$10,581+24.1%
2023$8,527+2.2%
2022$8,347+4.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$435,000

From:

To:

Sq Ft1,260DeedBook 9587, Page 306Recorded3/29/2022

Property Sale

Sale
$215,000

From:

To:

Sq Ft840DeedBook 8180, Page 2578Recorded1/14/2003

Property Sale

Sale
$157,400

From:

To:

Sq Ft840DeedBook 8090, Page 526Recorded3/11/2002

Property Built

Built

Year Built: 1915