Skip to content

51 Waverly Pl

Red Bank, NJ 07701

Built 1915

Last Sale Price
$382,700
Last Sale Date
Sep 30, 2003

Property Information

Block102
Lot8
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page15

Building Details

Building Class18
DescriptionF2 G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,277
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$475,400
66%
Improvement Value:$244,800
34%
Total Assessment$720,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,876+15.7%
2024$10,268+6.3%
2023$9,662+3.0%
2022$9,379+6.9%
Property History

Property Sale

Sale
$382,700

From:

To:

Sq Ft1,277DeedBook 8301, Page 2843Recorded11/20/2003

Property Sale

Sale
$127,000
DeedBook 5215, Page 575

Property Sale

Sale
$138,000
DeedBook 4727, Page 380

Property Built

Built

Year Built: 1915