Skip to content

210 Broad St

Red Bank, NJ 07701

Built 1907
Commercial

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Dec 14, 2007

Property Information

Block102
Lot21
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF2 G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,442
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$432,000
45%
Improvement Value:$526,800
55%
Total Assessment$958,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,869-7.9%
2024$18,311-2.5%
2023$18,777-0.4%
2022$18,858+3.8%
Property History

Property Sale

Sale
$650,000

From:

To:

Sq Ft2,442DeedBook 8694, Page 6384Recorded12/24/2007

Property Built

Built

Year Built: 1907