Skip to content

226 Broad StRed Bank, NJ 07701

Built 1901

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 13, 2024

Property Information

Block102
Lot25
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF2 G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,750
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$437,600
47%
Improvement Value:$496,400
53%
Total Assessment$934,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,325-8.2%
2024$17,790-4.1%
2023$18,542+2.8%
2022$18,031+4.2%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$749,900

From:

To:

Sq Ft2,750DeedBook 9224, Page 3543Recorded4/25/2017

Property Sale

Sale
$626,000

From:

To:

Sq Ft2,486DeedBook 8988, Page 7860Recorded1/2/2013

Property Sale

Sale
$349,500

From:

To:

Sq Ft2,156DeedBook 8007, Page 5114Recorded2/28/2001

Property Sale

Sale
$228,000

From:

To:

DeedBook 5993, Page 133Recorded11/21/2000

Property Built

Built

Year Built: 1901