Skip to content

48 Irving PlRed Bank, NJ 07701

Built 1907
Other Exempt

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 5, 2004

Property Information

Block102
Lot32
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF2 G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,600
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$520,300
53%
Improvement Value:$466,700
47%
Total Assessment$987,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2007$7,516+4.8%
2006$7,173+7.3%
2005$6,685+10.7%
2004$6,039+7.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1907