Skip to content

50 Waverly PlRed Bank, NJ 07701

Built 1915

Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
Oct 12, 2017

Property Information

Block103
Lot26
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2F 1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,515
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$498,500
64%
Improvement Value:$286,200
36%
Total Assessment$784,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,004+18.9%
2024$10,935+6.1%
2023$10,304+3.0%
2022$10,006+4.3%
Property History

Property Sale

Sale
$415,000

From:

To:

Sq Ft1,515DeedBook 9256, Page 8619Recorded11/1/2017

Property Built

Built

Year Built: 1915