Skip to content

190 River StRed Bank, NJ 07701

Built 1915

Last Sale Price
$413,000
Last Sale Date
Apr 9, 2021

Property Information

Block71
Lot50
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2F 2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,500
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$191,300
38%
Improvement Value:$308,800
62%
Total Assessment$500,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,162+9.1%
2024$8,399+8.1%
2023$7,771+4.5%
2022$7,434+8.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$413,000

From:

To:

Sq Ft1,500DeedBook 9511, Page 3935Recorded5/17/2021

Property Built

Built

Year Built: 1915