Skip to content

78 Tower Hill AveRed Bank, NJ 07701

Built 1940

Last Sale Date
Oct 28, 2024

Property Information

Block109
Lot1
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1 G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,640
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$452,200
68%
Improvement Value:$208,700
32%
Total Assessment$660,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2005$10,626+84.9%
2004$5,747+6.4%
2003$5,402-7.3%
2002$5,825+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1940