Skip to content

257-279 Spring StRed Bank, NJ 07701

Apartment

Last Sale Price
$3,100,000
Last Sale Date
Sep 5, 1985

Property Information

Block110
Lot4
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page17

Building Details

Building Class---
Description2B 17G
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage1,020
Acreage4.78

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$3,440,000
33%
Improvement Value:$7,060,000
67%
Total Assessment$10,500,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$198,345-14.1%
2024$230,958-3.5%
2023$239,379-0.9%
2022$241,484+4.2%
Property History

Property Sale

Sale
$3,100,000
DeedBook 4598, Page 484