Skip to content

87 South StRed Bank, NJ 07701

Built 1920

Last Sale Price
$262,500
Last Sale Date
Nov 22, 1999

Property Information

Block112
Lot5
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF2 G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,441
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$435,300
53%
Improvement Value:$393,600
47%
Total Assessment$828,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,659+1.8%
2024$13,417+6.0%
2023$12,657+3.4%
2022$12,237+4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$262,500

From:

To:

DeedBook 5882, Page 472Recorded11/30/1999

Property Built

Built

Year Built: 1920