Skip to content

81 South StRed Bank, NJ 07701

Built 1920

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
May 20, 2010

Property Information

Block112
Lot7
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page15

Building Details

Building Class18
DescriptionF2 G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,889
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$429,000
49%
Improvement Value:$439,300
51%
Total Assessment$868,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,370+0.4%
2024$14,313+5.5%
2023$13,572+3.8%
2022$13,073+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$550,000

From:

To:

Sq Ft1,889DeedBook 8835, Page 5850Recorded6/9/2010

Property Sale

Sale
$529,000

From:

To:

Sq Ft1,889DeedBook 8437, Page 395Recorded2/10/2005

Property Sale

Sale
$240,000

From:

To:

DeedBook 5523, Page 706NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded8/7/1996

Property Sale

Sale
$207,500
DeedBook 4821, Page 38

Property Built

Built

Year Built: 1920