Skip to content

8 W Lake RdRed Bank, NJ 07701

Built 1950

Last Sale Price
$195,000
Last Sale Date
Jan 11, 2000

Property Information

Block120
Lot45
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page16

Building Details

Building Class17
Description1.5S-AL-E-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,674
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$409,000
63%
Improvement Value:$240,200
37%
Total Assessment$649,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,138+14.8%
2024$9,702+4.4%
2023$9,293+2.7%
2022$9,049+4.1%
Property History

Property Sale

Sale
$195,000

From:

To:

DeedBook 5898, Page 714Recorded1/21/2000

Property Sale

Sale
$152,500
DeedBook 5287, Page 975

Property Built

Built

Year Built: 1950