Skip to content

228 Mechanic StRed Bank, NJ 07701

Built 1920

Last Sale Price
$105,000
Last Sale Date
Nov 4, 2011

Property Information

Block16
Lot5.02
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S W F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,192
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$288,000
63%
Improvement Value:$166,200
37%
Total Assessment$454,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,547+9.7%
2024$6,882+6.5%
2023$6,463+2.3%
2022$6,316+4.0%
Property History

Property Sale

Sale
$105,000

From:

To:

Sq Ft1,192DeedBook 8917, Page 5083NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded11/16/2011

Property Built

Built

Year Built: 1920