Skip to content

59 Drs James Parker Blvd.

Red Bank, NJ 07701

Built 1915

Last Sale Price
$101,000
Last Sale Date
Dec 31, 2012

Property Information

Block97
Lot62
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page14

Building Details

Building Class45
Description2F 1G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,308
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$208,000
47%
Improvement Value:$234,700
53%
Total Assessment$442,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,979+26.1%
2024$6,327+17.2%
2023$5,398+3.7%
2022$5,203+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$101,000

From:

To:

Sq Ft1,308DeedBook 8995, Page 2114NU CodeFamily (1)Recorded2/5/2013

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

Sq Ft1,308DeedBook 8654, Page 3141Recorded5/25/2007

Property Sale

Sale
$118,000
DeedBook 4888, Page 591

Property Built

Built

Year Built: 1915