Skip to content

16 Williams StRed Bank, NJ 07701

Built 1910

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Mar 31, 2021

Property Information

Block22.01
Lot6
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page03

Building Details

Building Class18
Description2F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,121
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$409,000
55%
Improvement Value:$328,400
45%
Total Assessment$737,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,549+5.4%
2024$11,906+5.0%
2023$11,344+3.2%
2022$10,992+4.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 4891, Page 201

Property Built

Built

Year Built: 1910