Skip to content

25 Rector PlRed Bank, NJ 07701

Built 1907

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 8, 2010

Property Information

Block1
Lot10
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page01

Building Details

Building Class45
Description2F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,090
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$452,800
62%
Improvement Value:$277,400
38%
Total Assessment$730,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,293+14.1%
2024$11,653+2.0%
2023$11,429+1.3%
2022$11,278+3.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$280,000

From:

To:

Sq Ft2,090DeedBook 8006, Page 9749Recorded2/26/2001

Property Built

Built

Year Built: 1907