Skip to content

16 Throckmorton AveRed Bank, NJ 07701

Built 1925

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Apr 12, 2013

Property Information

Block23
Lot12.03
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page03

Building Details

Building Class18
Description2S-VN-L-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,448
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$387,100
55%
Improvement Value:$317,700
45%
Total Assessment$704,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,940+5.4%
2024$11,327+4.9%
2023$10,800+18.7%
2022$9,099+4.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$305,000

From:

To:

Sq Ft1,448DeedBook 8993, Page 2118Recorded1/23/2013

Property Sale

Sale
$385,000

From:

To:

Sq Ft1,492DeedBook 8361, Page 5135Recorded5/13/2004

Property Sale

Sale
$168,500

From:

To:

DeedBook 5623, Page 793Recorded7/10/1997

Property Built

Built

Year Built: 1925