Skip to content

66 Spring StRed Bank, NJ 07701

Built 1942

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Nov 21, 1985

Property Information

Block25
Lot11
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page05

Building Details

Building Class18
DescriptionF2 G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,788
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$385,500
58%
Improvement Value:$275,100
42%
Total Assessment$660,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,897+5.8%
2024$10,299+5.5%
2023$9,758+3.0%
2022$9,470+4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 4613, Page 44

Property Built

Built

Year Built: 1942