Skip to content

60 Mechanic StRed Bank, NJ 07701

Built 1927

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 10, 1997

Property Information

Block26
Lot1.01
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page05

Building Details

Building Class18
DescriptionF1 1/2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,836
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$340,900
59%
Improvement Value:$235,300
41%
Total Assessment$576,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,692+0.1%
2024$9,685+4.3%
2023$9,281+2.6%
2022$9,047+4.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$55,000

From:

To:

DeedBook 5451, Page 984Recorded10/18/1995

Property Built

Built

Year Built: 1927