Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
39 Maple Ave
Red Bank, NJ 07701
Commercial
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 27, 2008
Property Information
Block31
Lot36.01
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page---
Building Details
Building Class---
DescriptionPAVING
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.29
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$927,600
97%
Improvement Value:$30,000
3%
Total Assessment$957,600
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $18,904 | -1.2% |
| 2024 | $19,137 | -10.0% |
| 2023 | $21,258 | -1.5% |
| 2022 | $21,587 | +1.4% |
Property History
No events match the selected filters.