Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
26-32 E Front St(Block 27 Lot 1.01)Red Bank, NJ 07701
Commercial
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 29, 2021
Property Information
Block27
Lot1.01
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page3
Building Details
Building Class---
Description---
Dwellings---
ZoningBR-1
Sq Footage---
Acreage---
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$378,000
35%
Improvement Value:$709,400
65%
Total Assessment$1,087,400
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $20,541 | -1.2% |
| 2024 | $20,780 | -30.3% |
| 2023 | $29,799 | +0.0% |
| 2022 | $29,799 | — |
Property History
No events match the selected filters.