Skip to content

35 West StRed Bank, NJ 07701

Built 1907

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Apr 3, 2023

Property Information

Block33
Lot19.01
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page02

Building Details

Building Class45
DescriptionF2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,152
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$257,100
47%
Improvement Value:$287,700
53%
Total Assessment$544,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,650+25.9%
2024$8,458-4.1%
2023$8,818+2.8%
2022$8,579+4.2%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$550,000

From:

To:

Sq Ft1,152DeedBook 9640, Page 266Recorded4/5/2023

Property Sale

Sale
$348,250

From:

To:

Sq Ft1,152DeedBook 9178, Page 6731Recorded8/2/2016

Property Sale

Sale
$270,000

From:

To:

Sq Ft1,152DeedBook 9106, Page 3692Recorded4/1/2015

Property Sale

Sale
$297,500

From:

To:

Sq Ft1,152DeedBook 8440, Page 9643Recorded2/26/2005

Property Built

Built

Year Built: 1907