Skip to content

23 Tower Hill AveRed Bank, NJ 07701

Built 1901

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
May 13, 2024

Property Information

Block111
Lot5
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page17

Building Details

Building Class17
DescriptionF2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,176
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$421,700
64%
Improvement Value:$237,100
36%
Total Assessment$658,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,810-0.1%
2024$9,824+14.5%
2023$8,577+1.7%
2022$8,431+3.9%
Property History

Property Sale

Sale
$650,000

From:

To:

Sq Ft1,176DeedBook 9689, Page 1500Recorded5/21/2024

Property Sale

Sale
$425,000

From:

To:

Sq Ft986DeedBook 9462, Page 3789Recorded12/4/2020

Property Sale

Sale
$325,000

From:

To:

Sq Ft1,212DeedBook 8469, Page 5442Recorded6/15/2005

Property Sale

Sale
$235,000

From:

To:

Sq Ft1,212DeedBook 8128, Page 718Recorded7/24/2002

Property Sale

Sale
$144,000
DeedBook 4862, Page 421

Property Built

Built

Year Built: 1901