Skip to content

34-36 West St

Red Bank, NJ 07701

Built 1920
Apartment

Last Sale Price
$649,550
Last Sale Date
Dec 14, 2018

Property Information

Block36
Lot21
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page06

Building Details

Building Class45
DescriptionF2 5 UNITS
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage3,129
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$319,300
37%
Improvement Value:$547,900
63%
Total Assessment$867,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,046+0.5%
2024$14,967-2.5%
2023$15,355+4.8%
2022$14,645+14.1%
Property History

Property Sale

Sale
$649,550

From:

To:

Sq Ft3,129DeedBook 9328, Page 3652Recorded12/27/2018

Property Sale

Sale
$171,500
DeedBook 4921, Page 271

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 4552, Page 53

Property Built

Built

Year Built: 1920