Skip to content

10-12 West St

Red Bank, NJ 07701

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 14, 2005

Property Information

Block36
Lot14
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionF2 G2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,390
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$305,600
56%
Improvement Value:$243,900
44%
Total Assessment$549,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,212+0.1%
2024$10,207-2.7%
2023$10,494+2.3%
2022$10,263+4.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$133,000

From:

To:

DeedBook 5716, Page 679Recorded5/22/1998

Property Built

Built

Year Built: 1920