Skip to content

16 Locust AveRed Bank, NJ 07701

Built 1920

Last Sale Price
$92,500
Last Sale Date
Apr 18, 1996

Property Information

Block39
Lot12
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page06

Building Details

Building Class18
DescriptionF2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,280
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$154,500
45%
Improvement Value:$190,500
55%
Total Assessment$345,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,778+2.3%
2024$5,647+3.0%
2023$5,481+4.2%
2022$5,260+7.0%
Property History

Property Sale

Sale
$92,500

From:

To:

DeedBook 5500, Page 200Recorded5/14/1996

Property Sale

Sale
$40,000

From:

To:

DeedBook 5424, Page 625NU CodeBankruptcy (13)Recorded7/14/1995

Property Sale

Sale
$41,101
DeedBook 4541, Page 434

Property Built

Built

Year Built: 1920