Skip to content

10-12 Locust AveRed Bank, NJ 07701

Built 1920

Last Sale Price
$592,000
Last Sale Date
Apr 13, 2007

Property Information

Block39
Lot13.01
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page06

Building Details

Building Class27
DescriptionF2 G1
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,376
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$179,600
31%
Improvement Value:$396,900
69%
Total Assessment$576,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,025+2.6%
2024$9,775+1.4%
2023$9,637+5.4%
2022$9,147+6.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$592,000

From:

To:

Sq Ft1,376DeedBook 8645, Page 3844Recorded4/19/2007

Property Sale

Sale
$135,000

From:

To:

DeedBook 5722, Page 739Recorded6/17/1998

Property Built

Built

Year Built: 1920