Skip to content

56 Bank StRed Bank, NJ 07701

Built 1915

Owner
---
Last Sale Price
$579,000
Last Sale Date
Sep 29, 2025

Property Information

Block78
Lot28
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF2 G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,380
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$147,700
27%
Improvement Value:$391,200
73%
Total Assessment$538,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,317+16.1%
2024$8,028+39.5%
2023$5,756+4.5%
2022$5,507+7.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$579,000
Sq Ft1,380DeedBook 9760, Page 418Recorded10/8/2025

Property Sale

Sale
$425,000

From:

To:

Sq Ft1,380DeedBook 9555, Page 1108NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded10/29/2021

Property Sale

Sale
$140,000

From:

To:

DeedBook 5501, Page 215Recorded5/16/1996

Property Built

Built

Year Built: 1915