Skip to content

108 Shrewsbury AveRed Bank, NJ 07701

Commercial

Last Sale Price
$90,000
Last Sale Date
Oct 9, 1997

Property Information

Block39
Lot14
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page06

Building Details

Building Class---
DescriptionF1
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage2,256
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$149,400
32%
Improvement Value:$324,400
68%
Total Assessment$473,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,536+0.9%
2024$8,458+2.1%
2023$8,281-0.9%
2022$8,356+11.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$90,000

From:

To:

DeedBook 5656, Page 432Recorded10/14/1997