Skip to content

106 Shrewsbury Ave RearRed Bank, NJ 07701

Built 1915

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 8, 2013

Property Information

Block39
Lot15.01
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,033
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$77,200
27%
Improvement Value:$206,000
73%
Total Assessment$283,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,027+0.9%
2024$4,982-0.8%
2023$5,022+5.3%
2022$4,769+5.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$78,500

From:

To:

Sq Ft1,033DeedBook 8055, Page 730NU CodeSheriff sale (12)Recorded10/5/2001

Property Built

Built

Year Built: 1915