Skip to content

153 Catherine StRed Bank, NJ 07701

Built 1915

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 5, 1999

Property Information

Block72
Lot4
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,040
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$194,500
53%
Improvement Value:$173,400
47%
Total Assessment$367,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,253+3.6%
2024$6,033+4.1%
2023$5,794+3.4%
2022$5,605-4.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1915