Skip to content

15 Deforest AveRed Bank, NJ 07701

Built 1920

Last Sale Price
$205,000
Last Sale Date
Aug 3, 2017

Property Information

Block39
Lot17.01
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page06

Building Details

Building Class18
DescriptionF2 G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,304
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$149,500
45%
Improvement Value:$180,700
55%
Total Assessment$330,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,535+2.2%
2024$5,418+3.1%
2023$5,257+4.2%
2022$5,046+7.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$205,000

From:

To:

Sq Ft1,304DeedBook 9245, Page 2105Recorded8/25/2017

Property Sale

Sale
$28,560
DeedBook 5277, Page 769

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 4575, Page 527

Property Built

Built

Year Built: 1920